Vo svete mrakodrapov a dlhých pláži – Dubaj

Keď som pred pár rokmi si zapísal medzi svoje ciele návštevu Dubaja, tak vtedy by mi ani nenapadlo, že tak skoro sa tam dostanem a budem zarábať aj priamo odtiaľto. Sen zarábať na dovolenke na ďalšiu dovolenku sa rýchlo stal realitou. Staré presvedčenia a medze boli dávno zbúrane a zistil som, že keď človek robí to čo ho bávi s nadšením a všade o tom hovorí, tak sa to stane časom aj jeho zdrojom príjmu aj keď som do toho nikdy nešiel za tým účelom.

Prechádzam sa pomedzi mrakodrapy a uvedomujem si v porovnaní s našim Slovenskom ako keby sa  u nás zastavil čas. My sme totižto uplné inak nastavení. Kým u nás každý šetrí, tu sa ľudia pretekajú, kto postaví vyšší mrakodrap, lepší hotel alebo zlepši kvalitu služieb pre ľudí. Všetko v tomto púštnom meste šliape ako hodinky a to ani nehovrím o tom za aký krátky čas sa to všetko stihlo postaviť. Od roku 2000 je Dubaj jedno z najrýchlejšie rastúcich miest na svete. V tomto článku vám ukážem pár zaujimavostí, ktoré sme postrehli počas nášho pobytu v Emirátoch. 

1.) Veľkoleposť

V tomto meste nie je naozaj nič nemožné. Mrakodrapy tu rastú ako po daždi. Okrem toho sa Dubaj môže pýšiť aj najvyššou budovou na svete – Burj Khalifa (828m). Okrem toho sa tu nachádza aj najväčšie obchodné centrum na svete a jeden z najväčších akvaparkov vôbec. Taktiež je to mesto nádherných aut a tak si prídu na svoje aj všetci milovníci rýchlych áut. Je bežné, že na ulici nájdete odparkované ferrari, lamborghini, bentley alebo aj Rolls Royce. V neďalekom Abu Dhabi sa nachádza aj Ferrari world, kde nájdete tie najnovšie vychytávky zo sveta Ferrari. Ak by vám bolo príliš horúco, kľudne si môžte odskočiť si zalyžovať. V tomto meste je všetko možné.

2.) Špecifická kultúra

V dubaji je hlavným náboženstvom islám a tak sa tu miestni ľudia riadia určitými pravidlami. My sme  Dubaj navštívili počas Ramadánu, takže o to viac sme videli ich kultúru. Modlia sa 5 krát do dňa a cez  ramadán počas dňa nejedia, tí striktnejší ani nepijú. Je priam nemožné počas ramadánu sa najesť niekde v meste. Jediná možnosť sú hotely, ktoré ponúkaju jedlo a nápoje počas celého dňa. Čo sa týka alkoholu tak na ten asi radšej zabudnite. Ak by vás totižto našli v podnapitom stave tak rovno letíte domov v tom lepšom prípade, v tom horšom vás tam zavrú. Žuvať žuvačku alebo zapáliť si cigaretu je taktiež zakázane. Nezabúdajte ešte, že v dubaji musíte dodržiavať aj určitý dress code – nohavice by mali byť  aspoň pod kolená a čo sa týka topu tak minimálne  zahalené ramená. Na miestach ako su mešity, ženy musia byť uplne zahalené.

3.) Neďaleké Abu-Dhabi 

Hlavné mesto UEA, ktoré leží len jednu hodinku cesty autom od Dubaja. Za videnie v tomto meste stojí hlavne krásna biela mešita – Veľká mešita šejka Zayeda. Ďalej odporúčame navštíviť obrovský palác, ktorý je zároveň aj hotelom, kde cena sa môže vyšplhať na pekných pár tisic za noc. Za povšimnutie stojí aj prístav, z ktorého máte pekný výhlad na celé mesto.

4.) Strava a ubytovanie

Strava a potraviny v Dubaji predstavujú zmes potravín z celého sveta od čínskych reštaurácii, cez arabské až po tie europské tu najdete naozaj všetko. V hoteli je kuchyňa prisposobená turistom a tak tiež vďaka švedským stolom si viete vybrať zo širokej palety jedál. My sme boli ubytovaní v Hoteli – Hilton Dubai Creek, čo môžme vrelo odporúčať. Hotel doslova pôsobi Nóbl, všetko z mramoru, pred hotelom vás čakajú vaši osobní šoféri, ktorý niesu takí drahí ak by ste si mysleli. (v dubaji je lacný benzín, 30 centov/liter). Izby su krásne a veľké. Za príplatok mi dali dokonca 2x tak veľkú izbu s jacuzzi a výhladom na celý Dubaj. Na strechce hotela sme mali bazén, ktorý bol stále prázdny, kedže aj náš hotel bol v tomto termíne menej vyťažený. Ochota personálu a až prehnaná čistota (2-3x do dňa upratujú) je v Dubaji bežným štandardom. Hotel ponúkal aj služby zabezpečenia stravy na izbu a tak vám na zavolanie, kedykoľvek vedeli priniesť obrovský stôl na kolieskach plný jedla.

.

Pár slov na záver

Dubaj ako mesto nás naozaj očarilo a veríme, že sa tu budeme vracať pravidelne. Stále je tu veľa vecí, ktoré sme nestihli. Rovnako je tu aj veľa vecí, ktoré som možno neobsiahol v článku. V tom prípade ma pokojne kontaktujte na email – info@pozitivnynaboj.sk a ja vám rád odpoviem. Pripájam ešte ďalšie fotky a aj video, v ktorom nájdete našu cestu aj takto zdokumentovanú.

 

 

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektov generaciarapu.sk a zdolahore.sk, študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými na mojom blogu :)
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů