Striebro – príležitosť najbližšieho desaťročia!

Po dlhom čase, opäť článok z mojej dielne. Ozývam sa nepravidelne, kedže dávam doraz na kvalitu a nie kvantitu. Pred približne 2 rokmi som upozornil na kryptomenu, s ktorou plánuju spolupracovať banky – Ripple – pozr. článok.

Ako iste viete Ripple (XRP) spravilo na svojom vrchole v Decembri 2017 celkovo 400 násobok od nákupnej ceny, ked sa vyšplhalo až na niečo cez 3 doláre. Ešte aj v tomto období je stále v obrovskom pluse. Ďalšia bola Lisk, ktorá tiež ukázala svoju silu a tak som rád, keď mi pár z vás poďakovalo a zviezli sa na týchto menách spolu so mnou. Ak vás zaujimajú kryptomeny tak na to máme osobitnú stránku, kedže aktualne je ich dosť veľa a na svojom blogu riešim len to najperspektivnejšie. (Pozor vždy ide len o môj pohľad, spravte si aj vlastný prieskum, sú to vaše peniaze)

Web pre kryptomeny: Kryptotrejder.sk 

Tento článok bude však o stabilnejšom prístave. Zlate a striebre. 

Stav aktuálnej svetovej situácie nás núti premyšlať o stabilnom prístave. Ide predsa o úspory náš všetkých. Z tohto kolotoča výjdu ako víťazi tí, ktorí sa budu držať reálnych peňazí. Staneme sa svedkami najväčšieho prevodu bohatsva v histórii, pretože bohatsvo nikdy nebolo zničené, vždy sa len presúvalo, to znamená, že každá recesia a kríza vytvára zároveň aj príležitosť. Túto príležitosť objavia len tí, ktorí sa budú vzdelávať, preto vzdelanie je tá najlepšia investícia akú môžte pre seba spraviť. V našom prípade pôjde o vzdelávanie o peniazoch, ako fungujú, akú majú históriu a prečo si myslím, že striebro je tá najlepšia voľba na nadchádzujúce roky. V tomo článku zistíte aj to ako fungujú akciové trhy, futures a ako vás maniaci z akciových trhov môžu ošaliť a zviesť z cesty. 

Ako som vám sľúbil na mojom instagram profile, približne pred 2 týždňami, že začnem pre vás písať postrehy, ktoré som zažil pri investovaní do striebra a zlata. Ten deň je tu. Striebro od vtedy stabilne rástlo, ale nemusíte sa obávať, toto všetko môže byť len začiatok. Pozrieme sa prečo 🙂

Dobrá správa je, že pri prevode bohatstva aj bežný človek má šancu stáť na tej správnej strane a prísť k bohatsvu. 

Nebudeme tu do detailov rozoberať históriu avšak je nevyhnutné poznať milníky a udalosti, vďaka ktorým je svetová ekonimka dnes tam kde je. 

Staroveký Egypt

Približne pred 5000 rokmi sa ako platidlo použivalo zlato a striebro ako hlavná forma meny. To ešte neboli peniaze ako ich poznáme dnes. Použivali sa rôzne velkosti a hmotnosti a to sa pri kúpe a predaji vážilo na váhach. Problémy bol v tom, že tieto peniaze nemali jasnú hodnotu.

S istotou môžme však povedať, že zlato, ktoré sa použivalo v tej dobe sa dá použivať dodnes. Nekoroduje ani nestráca na kvalite. Je tak isto prenosné a delitelné. To isté platí aj o striebre. Nedá sa vytlačiť a len spolu so zlatom si aj za celé tisicročia uchovali svoju kúpnu silu. Za tú dobu sa prestriedalo nespočetne množstvo rôznych mien, ktoré neboli kryté zlatom a striebrom. Všetky z nich skrachovali. Čo nám dokáže napovedať, že ani dnešná fiat mena tu nebude navždy, kedže štatistika ako sme vyššie spomínali je, že 100% fiat mien zaniklo.

Prečo potom sa stále používa mena a nie zlato ?

Jednoducho preto, lebo má dôveru ľudí. Na školách nás nikto nevzdelával o histórii peňazí a tak len málokto dokáže pochopiť ako celý systém funguje. Za tie roky sme si zvykli. Preto je dosť možné, že keď niekomu poviete, že ich mena v peňaženke není ničím krytá (Asi iba dlhom), tak vás budú mať za somára.

Mylne si myslíme, že mena a peniaze sú tá istá veličina. Je dôležité pochopiť funkciu peňazí a rozdiel medzi peniazmi a menou. 

Mena

Prostriedok výmeny, zúčtovacia jednotka. Je prenosná, trvalá, deliteľná a zameniteľná. (Pre príklad za 10 eur v mojej peňaženke si viem kúpiť rovnakú vec v tejto hodnote ako za 10 eur vo vašej peňaženke) 

Peniaze

Spĺňaju všetko vyššie uvedené ale navyše su uchovávateľom hodnoty v priebehu dlhej doby. Pre príklad si predstavte, že vám vaša prababička odložila 100g zlata čo bol ekvivalent 100 eur. V druhom prípade vám prababička odložila len tých 100 eur (resp. koruny, ktore v tej dobe platili). Ak sa vrátime do dnešnej doby tak 100g zlata má hodnotu 3700 eur, pričom bankovka šla na hodnote výrazne dole. (Potom prečo ešte v tejto dobe sa odporúča sporiť peniaze na účte ? Reč. otázka) 

Odpoveď prečo bankovky strácaju na hodnote a kúpnej sile je ten, že vlády ich dokážu tlačiť viac a viac, čo znamená odtok vašich usporených peňazí v prospech vlády a bánk. 

Skutočným bohatsvom je náš čas a naša sloboda. Peniaze su nástrojom pre obchodovanie s časom. Sú nadobou pre ukladanie vašej ekonomickej energie do doby, keď ste pripravený ju využiť. Postupom času sa však svet nechal odkloniť od skutočných peňazí a to príchodom meny, čo nás všetkých stojí čas a slobodu.

Jednoducho povedané, kedže držim sa zásady, že čo neviem vysvetliť 5 ročnemu dieťaťu tak tomu nerozumiem. Predstavte si, že za 100 eur ktoré máte odložené, si každým rokom kúpite menej a menej jabĺk. To je inflácia. Ak nemáte peniaze uložené niekde, kde vám rastú minimane takou rýchlosťou ako inflácia, tak potom strácate. Ešte stále vás láka mať otovrený sporiaci účet v banke ? 

Úvodný článok mame za nami. Aby sme to dlho nenaťahovali v ďalšom článku prejdeme rovno do praxe. Na teoriu bude času dosť, ale ako vidíte striebro nás čakať nebude 🙂

Upozornenie: 

Neposkytujem finančné, ani investičné poradenstvo. Každý človek obchoduje s vlastným kapitálom a podľa vlastného uváženia.

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektov generaciarapu.sk a zdolahore.sk, študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými na mojom blogu :)
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů