Neustále odkladáte veci na potom ? Stop prokrastinácii!

Stáva sa nám to denne. Na pracovisku, v škole, vo voľnom čase. Čo to vlastne prokrastinácia je ? Mohli by sme ju nazvať aj neustále odkladanie veci na neskôr, na zajtra, o další rok až napokon sa nikdy nedostaneme k danej akcii. Začíname stagnovať. Prokrastínacia negatívne ovplyvňuje náš život, znemožňuje nám venovať sa práci a negatívne ovplyvňuje aj náš pracovný výkon. Práca nám trvá dlhšie a tak nám neostane čas, napríklad na naše koníčky. Prečo vlastne prokrastinujeme ?

1.) Niesme dostatočne motivovaní 

Prokrastinácia môže byť znakom, že sa niečoho bojíme alebo niečo robiť nechceme ale aj napriek tomu to robíme a tak výsledky su minimálne.

2.) Chceme okamžitú odmenu 

Sedenie doma na gauči a pozerať TV je príjemnejšie ako ísť behať, cvičiť. Zapáliť si cigaretku je tiež pohodlnejšie ako začať sa zdravo stravovať a makať na sebe. Pýtate sa prečo ? Je jasné že čokoláda nám prinesie rýchlejšie potešenie ako jedenie zeleniny. Aj tá cigareta, alkohol nás okamžite odmení a poteší. Ale predstavte si vás a vaše sny z dlhodobého hľadiska. Budujte dlhodobé spôsoby ako sa cítiť fajn. Tie krátkodobé nám môžu skresľovať realitu.

3.) Niečoho sa bojíme

Bojíme sa že zlyháme, bojíme, že čo na to povedia druhí a to nás brzdí napredovať. Odstráňte svoj vnútorný strach a uvidíte, že vaše sny a plány naberú nový rozmer.

image

(Takto by to vo vašom živote vyzerať nemalo)

Ako teda raz a navždy poraziť prokrastinaciu, ako zvíťaziť nad samým sebou a ako dosahovať požadované výsledky.

A) Vyberte si dôležitú úlohu

Zamerajte sa na konkrétny ciel, uistite sa, že máte dostatočnú motiváciu a či naozaj je to, čo vás baví.

B) Venujte sa jej hneď ráno

Skôr ako stihnete zapnúť mobil, skontrolovať email venujte aspoň 20 minút každé ráno vašej úlohe.

C) Robte veci jednoducho

Využite rôzne pomôcky, ktoré vám zjednodušia prácu ale vždy zachovajte vo svojej práci jednoduchosť.

D) Proste začnite

Prekonajte bariéru a začnite už dnes. Včera už bolo neskoro. Takže najdíte si vhodnú motiváciu a začnite ! Povedzte stop raz a navždy odkladaniu

E) Doprajte si odmenu za prácu

Doprajte si dobrú kávu, tabličku čokolády, jednoducho doprajte si niečo, čo máte radi. Prestávka a odmena by nemala presiahnuť 10-15 minút ab ste sa opäť mohli venovať práci.

F) Ak stálej odkladáte vaše úlohy a povinnosti, prehodnoťte, či sa ím chcete naozaj venovať. 

V prípade, že sa vám zo začiatku aj napriklad týmto radám nedarí. Skúste si dopriať dostatočný odpočinok. Život není len o produktivite. Je dôležité aby aj naše telo sa cítilo dobre. Po dostatočnom odpočinku aplikuje tento postup znovu. Pekný produktívny deň prajeme !

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektov generaciarapu.sk a zdolahore.sk, študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými na mojom blogu :)
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů