FOTOREPORT: Krásy Kréty

Do našej cestovateľskej série, pridávame najjužnejší z ostrovov Grécka – Krétu. Pre predstavu, Kréta leží približne 300 km od afrického pobrežia a je to najväčší Grécky ostrov. Považuje sa za kolísku európskej civilizácie. Tento ostrov bol taktiež centrom minojskej civilizácie, takže na svoje si tu prídu aj milovníci dejín. Dokonca podľa gréckej mytológie sa na Kréte narodil vládca olympských bohov – Zeus. Na Krétu sme zavítali ako partia mladých študentov v 4-člennom zložení a skúsime vám tento ostrov bližšie priblížiť.

DCIM100GOPROGOPR1765.

Hneď od prvého dňa nás tu čakalo síce teplé, ale veterné počasie. Veľké vlny už tradične patria k veternému počasiu, preto väčšinu dní dovolenky sme si ich naplno užívali. Čo sa týka jedla, hotelový all inclusive nám ponúkal všetko po čom sme zatúžili. Od typických európskych jedál až po tie, ktoré sú typické len pre Krétu. Medzi najtradičnejšie jedlo určite patrí  gyros, ktorý sa tu podáva hlavne s hranolkami a tsatsiki omáčkou alebo aj v arabskom chlebe. Medzi ďalšie typické jedlá, s ktorými sme sa tu stretli patria – Suvlaki a hovädzie mäso, čo sa dá považovať za typické pre celé Grécko. Suvlaki sú grilované ihly s bravčovým alebo jahňacím mäsom. Chuťovo sa môžu blížiť gyrosu, podávjú sa tiež s hranolkami. Čo sa týka nápojov, určite odporúčame ouzo, ktoré sme tu často popíjali. Chuťovo sa to dá porovnať s pelendrekom. V ponuke bola taktiež bežná Raki (Rakia), ktorá tu zase ma chuť približne ako naša slivovica. My sme radšej ostali pri tom ouze 🙂 …..

Večery sme často trávili vonku v meste alebo pri vodnej fajke, ktorá síce sa nedala porovnať s bežnou vodnicou na akú sme zvyknutí z arabských krajín, ale postačili sme si aj s ňou. Pri večerných prechádzkach sme často narazili hlavne na zbesilú jazdu miestnych vodičov. Nečudujem sa, že každé tretie auto je tu nabúrane alebo inak poškodené.

Od delegáta sme sa dozvedeli o možnostiach zájazdov na najkrajšie pláže Kréty ako Elafonisi, ostrov Krysi alebo Balos. Ceny sa nám však zdali neprimerané. Tak sme opäť zavítali do ulíc mesta. Našli sme veľa ďalších, ale už gréckych agentúr, ktoré ponúkajú zájazdy o dosť nižšiu cenu ako priamo naša cestovka. Niekde však boli dosť otravní a dotieraví, keď nám silou mocou nám chceli niečo predať. Natrafili sme na agentúru zájazdov, kde robila milá slečna alebo pani? To už neviem, ale od prvého momentu sa stále len usmievala a aj prístup bol už oveľa lepši ako predtým v iných agentúrach. Povedala nám o možnostiach zájazdu, ktorý začali organizovať len tento rok. Išlo o zájazd na opustený ostrov – Koufonisii, ktorý je na juhovýchode Kréty, v líbyjskom mori. Hneď sme vedeli, že toto musíme vidieť, a tak sme sa aj rýchlo rozhodli a na ďalší deň sme si ho objednali.

DCIM100GOPROGOPR2089.

DCIM100GOPROGOPR2089.

Na Koufonisi sme vyrazili v strede týždňa v skorých ranných hodinách. Po dlhej ceste sme konečne dorazili do mesta Makrigialos, ktoré sa nachádza na juhovýchode ostrova. Odtiaľ sme nastúpili na doslova pirátsku loď. Tak sme už mohli plní očakávaní vyraziť na opustený ostrov. Ostrov pokrývajú z väčša biele pláže obmývané azúrovým čistým morom. Na ostrove sme mali dve zastávky s možnosťou voľného kúpania. Navštívili sme aj jaskyňu na vode, ktorá bola súčasťou ostrova a prehliadky. tento celodenný výlet nás tak prijemne vyšťavil, že okmažite po príchode na hotel sme zaspali.

Nasledujúce dni boli plné relaxu pri krétskom mori zo severnej strany, kde bol situovaný náš hotel Santa Marina. Poobedia sme si krátili hraním kociek, popíjanim drinkov, čítanim knih, šnorchlovaním v mori a naberaním nových myšlienok, ktoré nás opäť posunuli ďalej. Ďalšie fotky nájdete pod článkom 🙂

DCIM100GOPROGOPR1924.

DCIM100GOPROGOPR1920.

DCIM100GOPROGOPR1943.

DCIM100GOPROGOPR1768.

IMG_0820 

IMG_1037IMG_1047IMG_1112

DCIM100GOPROGOPR1923.

DCIM100GOPROGOPR1902.

IMG_1145

 

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektov generaciarapu.sk a zdolahore.sk, študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými na mojom blogu :)
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů