CESTOVANIE: Štetín, krásne mesto na severozápade Poľska

Mnoho úspešných a bohatých ľudí sa väčšinou zhoduje v jednej veci. Cestovanie a spoznávanie nových krajín, kultúr a zvykov je to najlepšie, čo si môžte za peniaze kúpiť. Cestovanie je jediná vec ktorú si kúpite, a ste bohatší. Neviem nakoľko sa v tomto zhodneme, no ja zastávam rovnaký názor.

Ani som nečakal, že v roku 2017 toho toľko precestujem. Prvý augustový týždeň tohto roka som strávil týždeň na severozápade Poľska, v meste Štetín (Szczecin). Mesto leží nad ústím rieky Odry do Štetínskeho zálivu v severozápadnom Poľsku. Toto mesto má približne 410 tisíc obyvateľov a je to zároveň historická metropola Pomoranska.

Ako sa do Štetína dostať?

Existujú 3 hlavné možnosti, ako sa do tohto mesta môžte dopraviť. Prvá, najmenej pohodlná, je možnosť cestovať tu autom. Druhou, pomerne využívanom možnosťou, je cesta nočným vlakom z Krakowa, ktorá je zároveň aj pomerne pohodlná. Najjednoduchšia voľba je však let do Berlína (letenky do Berlína sú naozaj väčšinou na smiešnych sumách od 29 eur), a odtiaľ doprava vlakom (približne 100 minút) priamo do Štetína.

Doprava po Štetíne

Čo sa týka veľkosti, Štetín je približne taký veľký, ako naša Bratislava, a tak sa všade rozhodne neoplatí ísť pešo. Po meste ale samozrejme premáva MHD v podobe klasických autobusov a električiek. Najlepšia alternatíva sú však taxíky, ktoré tu naozaj vôbec nie su drahé (odporúčam taxislužbu Taxi 4 You).

Pár zaujímavostí

Toto mesto patrilo dlhý čas hlboko do územia Nemecka, a tomu je prispôsobená aj miestna architektúra a historické budovy. Ďalšou zaujímavosťou je, že ak sa na Štetín pozriete cez satelitný snímok, tak vám usporiadanie ulíc v centre môže pripomínať jedno veľmi známe európske mesto. Áno, jedná sa o Paríž, keďže usporiadanie ulíc oboch miest navrhoval ten istý človek, viete kto? 🙂 Mesto Štetín je prístavné mesto a sídli tu aj „Akademia Morska“, čiže akadémia, na ktorej sa v anglickom a poľskom jazyku vzdelávajú budúci námorníci. V prístave máte možnosť vidieť takmer stále kotviť veľkú loď, ktorá patrí práve tejto akadémii. Futbalové mužstvo Pogoń Szczecin hráva najvyššiu domácu súťaž. Masívny návrat z výjazdu na vonkajší zápas som mal možnosť zažiť aj na vlastnej koži, keď bol celý most ponad železničnú stanicu plný ťažkoodencov.

Kam v Štetíne ísť?

Ako som už spomínal, v Štetíne prevláda pekná architektúra a nájdeme tu množstvo historických budov. Najzaujímavejšie budovy nájdete práve nad prístavom (napríklad aj spomínanú Akademiu Morsku). Táto oblasť sa nazýva „Waly chrobrego“ a okrem pekného výhľadu na prístav a historických budov tu nájdete aj výbornú reštauráciu Columbus, v ktorej sa zastavili na obed aj mená ako Michael Douglas či Catherine Zeta – Jones. Výborné posedenie a hlavne výborné jedlo a anglicky hovoriaca obsluha.

Neďaleko od prístavu sa nachádza aj moderná filharmónia, ktorú určite vďaka nápaditému vzhľadu spoznáte okamžite.

Pre tých, ktorí sa radi zastavia na kávu či dobré nákupy tu samozrejme tiež niečo je. V Štetíne nájdete dve hlavné nákupné centrá – Galeria Kaskada a Galaxy. Mňa osobne viac zaujalo druhé menované, či už celkovým vzhľadom, alebo ponukou obchodov. Nechýbajú športovejšie značky ako Nike, Adidas či Vans, ale rovnako tu nájdeme aj elegantné značky ako Hilfiger, Zara, G – Star či klasické predajne ako HM a NewYorker. Pre milovníkov dobrej kávy tu je samozrejme Starbucks a Costa.

Ak máte radi výborne zákusky či iné vybrané nápoje a zároveň ste milovníkmi krásnych výhľadov, určite by ste nemali minúť Café 22. Jedná sa o kaviareň neďaleko Galaxy, ktorá sa nachádza na vrchole výškovej budovy a ponúka luxusné posednie s krásnym výhľadom na celé mesto.

 

Ak sa v meste zdržíte viac dní, určite odporúčame jazdu na bicykli. Celé mesto je poprepájané cyklochodníkmi a krásnymi parkami, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Odporúčame aj trasu od nákupného centra Galeria Kaskada smerom na mestské kúpalisko. Jedná sa o pokojnú trasu cez mestský park okolo pekného jazierka cez malý lesík.

Už na začiatku sme spomínali, že sa Štetín nachádza v tesnej blízkosti hlavného mesta Nemecka, ale zároveň je aj neďaleko Baltského mora. Tieto skutočnosti vám teda rozhodne pridávajú na atraktivite. More je približne hodinu a pol cesty autom (respektíve vlakom) , a určite odporúčame návštevu mestečka Miedzyzdroje. Toto mestečko svojim vzhľadom pripomína balkánske oblasti a nájdete tu aj moderné hotelové komplexy a pekné piesočné pláže. Bohužiaľ, pri mori niekedy až neznesiteľne fúka vietor a samotná voda je ľadová, čiže ak nie ste otužilci, s kúpaním veľmi nerátajte. Je to zároveň hlavná dovolenková oblasť nemeckých dôchodcov. Približne rovnako ďaleko opačným smerom (zo Štetína) teda nájdete Berlín, ktorého pamiatky už bližšie špecifikovať nejdem, keďže to je zase iná kapitola. Chcem len povedať, že medzi Berlínom a Štetínom jazdia pravidelné vlakové a autobusové linky, čiže si úplne v poriadku môžte naplánovať celodenný výlet aj do susednej metropoly.

To je približne všetko, čo sme vám chceli ohľadne tohto pekného mestečka priblížiť. Verím, že ste si čítanie užili a pre viac informácií teda návštivte známeho kamaráta menom Google 🙂

Pozn.: Autorom článku je môj kolega Jakub Baláž. Ďakujem za hodnotný príspevok 🙂 

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektov generaciarapu.sk a zdolahore.sk, študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými na mojom blogu :)
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů