Cashflow kvadrant. Kde patríte vy ?

Všetci žijeme v konzumnom svete, v ktorom sme odkázaní na peniaze. Veľa krát si to ani nechceme priznať ale podvedome vieme, že peniaze k životu potrebujeme. V tomto článku by som vám rád predstavil cashflow kvadrant R. Kiyosakiho. Kvadrant, ktorý rozdeľuje ľudí do štyroch skupín na základe toho ako títo ľudia pracujú s časom. Potom už sami uvidíte do ktorej časti sa radíte.

image

Výmena – čas za peniaze

Z – reprezentuje skupinu zamestancov. Do tejto skupiny sa radi väčšina ľudí, pretože zaradiť sa tu je najjednoduchšie. Títo ľudia vymieňajú svoj čas za peniaze. Veria, že čím viac pracujú, tým aj viac zarobia, čo je pravda a preto často pracujú aj nadčasy. Prichádzajú však o to najväčšie aktívum a to je čas. Taktiež sú závislý na mzde a daňových odvodov. Ľudia z tohto kvadrantu uprednostňujú istotu.

S – túto skupinu reprezentujú samostatne zárobkovo činné osoby a podnikatelia. Zarábajú peniaze tak, že pracujú sami pre seba buď ako samostatní podnikatelia alebo prostredníctvom malých podnikov. Títo ľudia su veľmi kvalifikovaní v tom čo robia a preto danú prácu výkonovajú sami (bez zamestancov). Sú závislý na pohybe trhu, odbyte a daňových odvodoch. Taktiež často nemajú veľa času, kedže všetka práca je prenechaná len im.

Výmena – peniaze robia ďalšie peniaze

M – do tohto kvadrantu patria majitelia veľkých firiem s počtom zamestnancov 500 a viac s tým že takýto podnik generuje majiteľovi pasívny príjem. Dostať sa do tohto kvadrantu vyžaduje vodcovskú schopnosť. Takýto majiteľ ma velku zodpovednosť za chod podniku, nemá taku istotu ako zamestnanci ale dokáže mať lepšiu kontrolu nad svojími financiami, keďže platí najprv sebe potom zamestnancov, ktorých zdaní. Peniaze pre neho neustále generujú ďalšie peniaze a tu je dôvod prečo su bohatí stale viac bohatší.

I – do tohto kvadrantu sa radia investori. Zarábajú peniaze vďaka investíciam. Patria tu rôzne fondy, cenné papiere, komodity, nehnuteľnosti s ktorými investor disponuje a neustále svoje investície rozširuje pod dohľadom skúseného investičného poradcu (môže aj bez). Taktiež peniaze pre nich vytvárajú ďalšie peniaze a preto v tomto kvadrante môžme hovoriť o finančnej slobode.

image

Pokial chcete mať plnú kontrolu nad svojím životom, pokial chcete tráviť viac času s rodinou, viac cestovať, mať viac času sám pre seba a robiť veci, ktoré vas bavia. Pokial chcete prežiť život, pre ktorý ste boli stvorený, bez akýchkoľvek príkazov, zákazov a na miesto toho žiť život plný nadšenia a vzrušenia. Jednoducho pokial chcete dosiahnuť finančnú slobodu a žiť si naozaj na vysokej nohe potom je na čase opustiť ľavú čast nášho cashflow kvadrantu a premiestniť sa do časti „M a I“.

Mladý, aktívny spoluzakladateľ projektov generaciarapu.sk a zdolahore.sk, študent práva a vizionár venujúci sa sebarozvoju a sebazdokonalovaniu. Svoje poznatky rád zdieľam s ostatnými na mojom blogu :)
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů